Blizny po trądziku

Blizny po trądziku » Metody walki z Bliznami

Blizny po trądziku, Wszystko co warto wiedzieć?

Trądzik – trapi 90% młodzieży. Szacuje się, że „pamiątkę” w postaci blizn potrądzikowych posiada 85% osób, chorujących w młodości na trądzik. Zmiany na skórze często bywają dla młodych ludzi źródłem kompleksów, powodują zaniżone poczucie własnej wartości i wycofanie się z aktywnego życia społecznego, a okazuje się, że przez odpowiednie leczenie trądziku można tego problemu uniknąć. Na pewno nic dobrego nie wniesie wyciskanie krostek, zwłaszcza, że nietrudno zainfekować powstałą rankę.

Blizny potrądzikowe, tak jak wszystkie inne blizny, przechodzą przez różne stadia nasilenia i rozwoju, w których zmieniają swoją strukturę. W zależności od wyglądu rozróżniamy kilka rodzajów blizn.

Najczęstszymi są blizny zanikowe. Przybierają formę charakterystycznych wgłębień w skórze; mogą występować jako pojedyncze zmiany lub jako mnogie skupiska „dołków”. Mają różne kształty i głębokość, począwszy od przypominających ślad po odciśnięciu szpilki po większe, rozlane zmiany czy blizny o liniowym kształcie. Najczęstsze miejsca występowania blizn zanikowych to obręb twarzy i pleców.

Drugim rodzajem blizn są blizny przerostowe, tzw. bliznowce. Na skórze widoczne są jako guzki, które w okresie aktywności przybierają intensywnie czerwoną barwę. Mogą rozrastać się do znacznych rozmiarów, a zlokalizowane są najczęściej na obszarze ramion, pleców i w okolicy mostka, na dekolcie. Blizny mogą występować też jako miejscowe przebarwienia skóry, pod postacią ciemniejszych lub jaśniejszych plam.

Na szczęście są sposoby na przykre, szpecące ślady po trądziku. Większość z nich znika samoistnie z upływem czasu dzięki ciągłej regeneracji naskórka – tak cudownie zaprogramowała nas Matka Natura.

Medycyna Estetyczna i Kosmetologia na Blizny potrądzikowe

W ostatnich latach dokonało się w tych dziedzinach tak znaczny postęp, że obecnie oferowanych jest kilka metod skutecznej walki z bliznami. Niektóre z nich pozwalają na pozbycie się nawet wieloletnich zmian, zależnie od stopnia zaawansowania, jednak wybór metody leczenia każdorazowo zależy od rodzaju blizn, ich nasilenia i lokalizacji. Niezbędna jest więc wizyta u specjalisty dermatologa lub kosmetologa, który określi zaawansowanie procesu i dobierze najwłaściwszy sposób terapii.

Należy pamiętać, że kosmetyki i preparaty stosowane zewnętrznie z reguły są mniej skuteczne, ponieważ aktywne substancje w nich zawarte nie mają możliwości przedostania się głęboko do żywych komórek skóry.
Uniemożliwia to warstwa zrogowaciałego naskórka, która tworząc rodzaj powłoki stanowi skuteczną blokadę dla większości ogólnodostępnych leków w formie maści czy kremów, dlatego też pierwszym i najważniejszym krokiem jest eliminacja zrogowaciałego naskórka. Dokonuje się tego za pomocą specjalnych zabiegów kosmetycznych, tzw. peelingów.

Jakie są Peelingi do Twarzy

Mamy do wyboru różne rodzaje peelingów: glikoloweTCAsalicylowe lub unikalną formułę alfa/beta complex gel. Wykonując peeling nakłada się na skórę odpowiednio dobrane połączenie specjalnych związków chemicznych, których zadaniem jest przeniknięcie do wnętrza skóry i zmiana budowy kolagenu oraz elastyny w taki sposób, aby w konsekwencji umożliwić działanie mniej agresywnych substancji o działaniu leczniczym. Do najczęściej wykorzystywanych substancji peelingujących należą kwasy owocowe (AHA) oraz kwas glikolowy, pochodzący z trzciny cukrowej.

Mikrodermabrazja na blizny po trądziku

Inną metodą usuwania blizn jest mikrodermabrazja, oferowana przez gabinety kosmetyczne. Jest to metoda mechanicznego ścierania naskórka, a w niektórych sytuacjach również skóry właściwej, która pozwala na niemal natychmiastowe osiągnięcie rezultatu. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, a zaraz po jego zakończeniu klient wraca do normalnego funkcjonowania. Wyróżniamy także aquaabrazję, pozwalającą na odmłodzenie skóry oraz dermabrazję mechaniczną, która jest zabiegiem bardziej inwazyjnym i polega na usuwaniu naskórka aż do warstwy naczyń krwionośnych. Z uwagi na bolesność zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, bądź ogólnym i z przyczyn oczywistych wymaga pewnego okresu rekonwalescencji przed powrotem do codziennych zajęć. Najbardziej oporne blizny poddaje się działaniu lasera, który emitując silną wiązkę światła czerwonego pozwala na eliminację sporych nierówności. Wykorzystuje się w tym celu laser CO2 lub erbowy.

Nowoczesne metody usuwania blizn można uznać za dar od losu, jednak stara prawda głosi, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego tak istotną kwestią jest profilaktyka.

Najlepszy sposób na blizny potrądzikowe… Profilaktyka

Zapobieganiu trądzikowi sprzyja szeroko rozumiany zdrowy styl życia. Nie wystarczy sama dbałość o higienę i systematyczna pielęgnacja skóry odpowiednimi kosmetykami, trzeba zadbać również o równowagę środowiska wewnętrznego naszego organizmu – wszak to tam mieści się centrum, zawiadujące wszystkimi procesami życiowymi. Bardzo istotną rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce, dostarczające ważnych witamin, mikroelementów i składników mineralnych. Fast-foody, obfitujące w niezdrowe tłuszcze i nadmierne ilości słodyczy, a także jedzenie w pośpiechu i wszelkiego rodzaju używki – z nich na pewno musimy zrezygnować, chcąc zachować gładką, pełną blasku cerę.

Pamiętać należy o odpowiednim nawadnianiu organizmu poprzez wypijanie minimum dwóch litrów płynów na dobę, co pomaga wypłukiwać toksyny i zbędne produkty przemiany materii. Wciąż niedoceniane pozostają także dobre tłuszcze z grupy omega 3, które mają zbawienny wpływ na organizm, w tym również na utrzymanie odpowiedniego stanu skóry. Niezastąpiony w utrzymaniu dobrej kondycji całego ciała, a więc i pełnej blasku cery, jest ruch na świeżym powietrzu. Pozwala dotlenić tkanki naszego organizmu, przez co możemy dłużej cieszyć się zdrowym, młodym i promiennym wyglądem.

One thought on “Blizny po trądziku » Metody walki z Bliznami

  1. berciia

    ja stosuję żel Trioxil , znalazłam go na acnegone.pl , jest to produkt, który naprawdę mogę polecić, super się u mnie sprawdza, stosuję tylko wieczorem, rano używam toniku i moje blizny z ciemno czerwonych zmieniły się na takie jaśniutkie, czekam aż całkiem wyblakną

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *