Cera Sucha – Charakterystyka i Pielęgnacja

Cera Sucha - Charakterystyka i Pielęgnacja
Cera Sucha - Charakterystyka i Pielęgnacja

Co to jest cera sucha? Charakterystyka

Cera Sucha to określenie na skórę długotrwale odwodnioną, która nie wytwarza odpowiedniej ilości lipidów, czyli tłuszczy tworzących ochronny płaszcz lipidowy. Problem suchej cery najprawdopodobniej prędzej lub później dotknie każdego z nas. Cera staje się sucha wraz z upływem czasu, ponieważ z wiekiem nasz organizm traci wodę, a gruczoły łojowe zmniejszają czynność wydzielniczą. W efekcie tego skórze zaczyna brakować naturalnie natłuszczającego sebum, które zapewnia jej miękkość i tworzy warstwę chroniącą przed bakteriami oraz grzybicą. Skóra staje się więc bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Szacuje się, że czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia cery suchej, czyli inaczej cery wrażliwej jest wiek powyżej 30 lat; jednak przyczyny problemu z suchą cerą mogą być różne. Często bywa ona konsekwencją chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry, upośledzenie pracy gruczołów wewnątrzwydzielniczych czyli zaburzenia hormonalne, czy łuszczyca.

Niezmiernie łatwo jest też zepsuć cerę poprzez brak wiedzy na temat właściwej pielęgnacji i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych lub leczniczych, takich jak niektóre kosmetyki stosowane w walce z trądzikiem, zawierające alkohol. Cera długotrwale poddana niewłaściwej pielęgnacji ulega odwodnieniu, jednak nie powoduje to jeszcze problemu cery suchej. Także częsta ekspozycja na mróz bez odpowiedniego zabezpieczenia, i brak umiaru w opalaniu odbijają się niekorzystnie na kondycji naszej skóry. Skóra odwodniona staje się szorstka, pękająca, a gdy temu w porę nie zaradzimy, zaczyna wiotczeć i jest bardziej narażona na występowanie zmarszczek.

Cera sucha

Jest stosunkowo łatwa do rozpoznania. Charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością na warunki atmosferyczne, ale też na kontakt z wodą i detergentami. Kiedy umycie twarzy wodą z mydłem powoduje dyskomfort w postaci nieprzyjemnego, często bolesnego uczucia ściągnięcia skóry znaczy to, że mamy problem z wrażliwą skórą.Taka skóra jest podatna na podrażnienia, niemal przezroczysta, cienka jak pergamin i często się łuszczy. Ponieważ nie posiada warstwy lipidowej, nie świeci się, jest matowa. Z reguły nie ma widocznych porów, ale problemem są znajdujące się tuż pod skórą naczynka, rodzi się więc problem cery naczynkowej. Na takiej skórze wyraźniej zaznaczają się zmarszczki, zatem posiadaczki cery wrażliwej szybciej zdradzają oznaki starzenia. Z uwagi na widoczne naczynka pojawia się konieczność stosowania kryjących kosmetyków do makijażu dla cery naczynkowej.

Pielęgnacja cery suchej

Cera sucha wymaga szczególnej troski i właściwej pielęgnacji od samego początku. Podstawowym zadaniem w pielęgnacji cery suchej jest dobranie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, czyli takich, które będą ją nie tylko nawilżać, ale również przez jak najdłuższy czas utrzymają ten stan nawilżenia. W przeciwnym razie sucha skóra w krótkim czasie zamieni się w pomarszczoną skórę staruszki. Najważniejszym celem pielęgnacji cery suchej jest odbudowa płaszcza lipidowego, w normalnych warunkach stanowiącego jej warstwę ochronną.

Istnieje kilka „złotych zasad” w pielęgnacji cery wrażliwej, pierwsza z nich dotyczy oczyszczania. Trzeba bezapelacyjnie zrezygnować z mydła, zastępując je nawilżającymi mleczkami lub śmietanką, która pozwoli natłuścić skórę już w fazie mycia. W ten sposób, oprócz dokładnego usunięcia zanieczyszczeń, spowodujemy wstępną odbudowę warstwy ochronnej na skórze. W sklepach dostępne są również specjalne toniki nie zawierające alkoholu, przeznaczone do pielęgnacji cery suchej, które wspaniale ją odświeżą i wygładzą. Przy przygotowywaniu kąpieli ideałem byłoby dodanie do niej natłuszczającego olejku, który zabezpieczy skórę przed wysuszeniem.

Kolejną „złotą zasadą” odpowiedniej pielęgnacji jest intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Cerę suchą należy kremować nawet kilka razy na dobę. Najlepiej do tego celu nadają się kremy tłuste i półtłuste, szczególnie wzbogacone o składniki odżywcze. Idealny krem dla suchej cery powinien zawierać w swoim składzie substancję nawilżającą, jak oliwa z oliwek, masło Shea, olej z awokado oraz natłuszczające woski. Pomocne w odbudowie płaszcza hydrolipidowego będą również ceramidy i witaminy A oraz E.Bezwzględnie należy pamiętać o nakremowaniu skóry przed wyjściem na mróz, jak i po kąpieli, przy czym kremy stosowane w zimie przy ujemnej temperaturze, a także przy silnym wietrze powinny mieć gęstszą, bardziej zawiązaną konsystencję.

„Złota zasada” numer 3 mówi o stosowaniu maseczek. Dla suchej cery idealne są kremowe lekkie maseczki intensywnie nawilżające, o dodatkowym działaniu łagodzącym podrażnienia. Z uwagi na częste problemy z naczynkami, trapiące posiadaczki suchej cery, korzystne w pielęgnacji będą też specjalne maseczki dla skóry naczynkowej. Unikać należy jedynie maseczek wysuszających i o działaniu peelingującym, złuszczającym naskórek.

Podsumowując, każdy problem znajdzie swoje rozwiązanie, jeżeli pozna się jego źródło. Wiedząc, co leży u źródła problemów z suchą cerą musimy starać się te czynniki eliminować. Dlatego, chcąc uniknąć bolesnych podrażnień, należy:

  • chronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, szczególnie przed mrozem, silnym wiatrem i ostrym słońcem
  • zrezygnować ze stosowania mydła i zastąpić je natłuszczającym mleczkiem
  • zrezygnować z kosmetyków z dodatkiem alkoholu, ponieważ wysuszają skórę
  • wprowadzić do codziennej diety większą ilość olejów, zawierających kwasy omega 3, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry. Kwasy te znajdują się w rybach, tofu, migdałach, orzechach włoskich, w niektórych olejach roślinnych, takich jak olej lniany, arachidowy i rzepakowy.
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Jeden komentarz

  1. Produkty z serii Intensive Decubal mogą być używane codziennie i zostały specjalnie opracowane z myślą o bardzo suchej skórze, wymagającej szczególnej pielęgnacji lub leczenia. Pielęgnując, chronią jednocześnie skórę przed słońcem.

    Pozdrawiam,
    Iwona Drobicz
    eRzecznik Decubal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *