Kosmetyki naturalne na trądzik

kosmetyki naturalne
kosmetyki naturalne

Kosmetyki Naturalne – Wskazówki i Porady

Kosmetyki naturalne to – najprościej rzecz ujmując – produkty przeznaczone do pielęgnacji twarzy i ciała, zawierające ekstrakty roślinne lub zwierzęce. Natura jest dla nas bardzo łaskawa i oferuje nieprzebrane bogactwo składników, które można mądrze i z pożytkiem wykorzystać do produkcji różnych typów kosmetyków. Ponieważ najczęściej do wytwarzania kosmetyków naturalnych używa się substancji pochodzących z roślin, często używamy określenia – kosmetyki ziołowe. Kosmetyki naturalne znane są ludzkości od niepamiętnych czasów. Liczne dokumenty i rejestry historyczne świadczą o tym, że dobroczynne właściwości kosmetyczne różnych substancji roślinnych zostały odkryte i wykorzystane przez najstarsze cywilizacje. Nasi przodkowie wytwarzali z nich lekarstwa, kosmetyki do pielęgnacji i zdobienia twarzy oraz ciała a także środki higieniczne.

Stosowanie kosmetyków ziołowych niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Ponieważ do ich produkcji używa się składników pochodzących z natury, z powodzeniem mogą je stosować nawet osoby o bardzo wrażliwej skórze. Substancje zawarte w tych preparatach są bowiem nieszkodliwe i neutralne dla cery a ich skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami i testami. Rozsądne łączenie składników roślinnych może zaowocować stworzeniem preparatów o działaniu leczniczym. Ziołowe kosmetyki są stosowane w różnego rodzaju kuracjach, np. antytrądzikowych i przeciwłojotokowych. Ponadto ekstrakty zawarte w korzeniach, liściach, owocach etc. dostarczają skórze niezbędnych składników odżywczych. Cenne właściwości kryją w sobie także olejki esencjonalne pochodzące z niektórych roślin – efekty ich stosowania mogą być naprawdę imponujące.

Wszystkie typy kosmetyków posiadają swoje roślinne odpowiedniki. Mleczka oczyszczające, toniki, kremy, maseczki, lotiony, szampony i odżywki do włosów, balsamy do ciała, masła do ust, mydła, żele pod prysznic, kosmetyki do układania fryzury a także preparaty do opalania i kosmetyki kolorowe– wszystkie te produkty mają alternatywne odpowiedniki ziołowe. Do produkcji kosmetyków naturalnych używa się substancji pozyskiwanych z różnych części roślin – liści, owoców, kory, korzeni i nasion. Wśród składników najczęściej wykorzystywanych do wytwarzania środków pielęgnujących znaleźć można również miód, błoto i sole mineralne a także mleko, jogurt i jajka.

Obecnie rynek oferuje bardzo bogaty i różnorodny wybór kosmetyków ziołowych. Ponieważ  produkty ekologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów, ich asortyment stale się powiększa. Na drogeryjnych półkach można już bez trudu znaleźć perfumy tworzone na bazie naturalnych olejków eterycznych i rzadkich ziół. Kosmetyki ziołowe, zgodnie z zapewnieniami producentów, mają rozpieszczać zmysły i powodować zmianę w postrzeganiu siebie oraz roli natury w naszym życiu.

Naturalny makijaż a trądzik

Makijaż i trądzik to paradoksalnie doskonałe połączenie. Dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom można zmniejszyć widoczność zmian trądzikowych a nawet je złagodzić bądź wyeliminować. Trądzik najczęściej dotyka miejsc, na które nakładamy najwięcej kosmetyków – czoła i policzków. Jednym z najprostszych sposobów, by uniknąć trądziku, jest zakupienie delikatnych środków pielęgnacyjnych i kosmetyków kolorowych, w których składzie nie ma substancji mogących spowodować powstanie zmian trądzikowych. Należy także unikać kosmetyków, które mogłyby podrażnić lub nadmiernie wysuszyć cerę. Ważne jest, by stosowane przez nas preparaty nie zatykały porów, ponieważ jest to jedna z głównych przyczyn powstawania szpecących krost i bruzd.

Nakładając makijaż trzeba pamiętać o tym, że niestety nie utrzymuje się on na miejscu aplikacji przez cały dzień. Mimowolnie przenosimy go na dłonie, ubrania i inne partie twarzy. Tak jak deszcz dostający  się do najmniejszych nawet dziur w podłożu, podobnie makijaż ostatecznie osiada w porach skóry. Problem rodzi się, jeśli do makijażu używa się kosmetyków zawierających substancje zatykające pory. Takie preparaty mogą doprowadzić do podrażnienia mieszków włosowych a – co za tym idzie – wystąpienie ognisk trądzikowych.

Jak możesz temu zaradzić, szczególnie jeśli za pomocą makijażu pragniesz poprawić swój wygląd? Wystarczy, że będziesz stosować się do kilku przedstawionych poniżej wskazówek, a unikniesz podrażnienia skóry i skutecznie zapobiegniesz powstaniu trądziku. Przestrzegając codziennej rutyny i pamiętając o systematycznej higienie z pewnością uda Ci się osiągnąć pożądane efekty!

Unikaj niektórych olejków w kosmetykach

Wbrew powszechnemu mniemaniu, nie wszystkie olejki  powodują powstawanie trądziku. Produkty rafinowane, olejki mineralne i olejek słonecznikowy nie przenikają w głąb porów. Jakkolwiek, większość olejków wykorzystywanych do produkcji kosmetyków może mieć wpływ na występowanie zmian trądzikowych, więc najrozsądniej jest ich unikać. Największym winowajcą w tej kategorii jest lanolina – kwas tłuszczowy pozyskiwany z wełny owczej, znajdujący się w składzie większości lotionów oraz kosmetyków do opalania. Generalnie zaleca się stosowanie preparatów oznaczonych jako „pozbawione olejków” oraz „nie powodujące trądziku”. Ich używanie niesie ze sobą mniejsze ryzyko zatkania porów i powstawania krost.

Trzymaj się z dala od słodkich aromatów

Składniki zapachowe to najczęstsza przyczyna występowania podrażnienia i reakcji alergicznych na skórze. Nawet produkty oznaczone jako bezwonne mogą zawierać substancje zapachowe, aby zamaskować aromat pozostałych składników. Rada? Używaj preparatów hypoalergicznych i bezzapachowych. Jeśli na podstawie etykiety zamieszczonej na Twoim ulubionym podkładzie trudno ci wywnioskować, czy zawiera on potencjalnie szkodliwe substancje, możesz przeprowadzić prosty test. Przez trzy dni nakładaj niewielką ilość kosmetyku na skórę za uchem – jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna, możesz spokojnie stosować go na większej powierzchni.

Ostrożnie z cieniem do powiek i różem

Substancja, która sprawia, że twoje cienie do powiek, puder i róż delikatnie połyskują, to mika – popularny minerał. Postrzępiona, łuszcząca się faktura jego cząsteczek może powodować podrażnienia skóry i zapychanie mieszków włosowych, więc lepiej unikać tych najbardziej błyszczących kosmetyków. Jaka jest nasza rekomendacja? Wybieraj kosmetyki, które w składzie mają karmin – naturalny i zdrowy barwnik. Warto także zwracać uwagę na konsystencję różu – zamiast ciężkich, kremowych preparatów kupuj te w postaci pudru lub lekkiego żelu bądź musu.

Mądrze wybieraj krem pod oczy

Jak wiadomo, skóra wokół oczu jest bardzo delikatna. Kosmetyki do niej przeznaczone są zazwyczaj gęstsze i bardziej tłuste niż zwykłe kremy nawilżające do twarzy. Ciężkie kremy pod oczy i oleiste preparaty do usuwania makijażu oczu mogą powodować powstawanie niewielkich białych cyst. Ponadto, produkty tego rodzaju łatwo przenoszą się w inne rejony na twarzy, przyczyniając się do powstawania trądziku na czole, policzkach i skroni.

Układaj fryzurę z głową

Większość produktów do stylizacji włosów zawiera substancje, które nigdy nie powinny mieć styczności ze skórą, w tym m. in. alkohol, substancje klejące i olejki. Jeśli zatem masz skłonność do trądziku, używaj tych preparatów ostrożnie i tylko wtedy, kiedy naprawdę musisz. Spryskując włosy lakierem zasłoń twarz a pozostałe kosmetyki do układania fryzury staraj się nakładać w taki sposób, by nie miały styczności ze skórą poniżej linii włosów. Co ważne – nie używaj opisywanych preparatów podczas ćwiczeń. Pot tworzący się na głowie spływając na twarz może przenosić ze sobą szkodliwe dla twojej cery substancje.

Po ćwiczeniach umyj twarz

Pot sam w sobie nie powoduje powstawania trądziku, jednak jeśli jesteś podatny na to schorzenie, może podrażnić twoją skórę zaś  nałożony na twarz makijaż tylko pogorszy sprawę. Nawet preparaty antytrądzikowe przy nadmiernym poceniu nie są w pełni bezpieczne dla skóry, więc obowiązkowo po każdym większym wysiłku fizycznym oczyść twarz odpowiednim żelem do mycia twarzy.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Jeden komentarz

  1. Hey. Używam wielu kosmetyków które pomagają na moją cerę . Jestem po kuracji Aknenorminem i zarówno podczas niej jak i po niej kosmetyki mnie nie zawiodły.
    Prowadzę na ten temat bloga i serdecznie zapraszam :

    realcosmetics4u.blogspot.com/

    Ola 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *