RODZAJE TRĄDZIKU – Jaki masz trądzik?

RODZAJE TRĄDZIKU

Czy wiesz jaki masz trądzik, Dowiedz się jakie są Rodzaje trądziku

Istnieje wiele odmian trądziku, począwszy od stanu łagodnego aż do silnie szpecących blizn. Do najczęściej spotykanej postaci zaliczamy trądzik pospolity (z łac. acne vulgaris). Zmiany na twarzy w tym rodzaju trądziku mogą przybierać różne formy: od zaskórników, grudek, krost aż do ropnych cyst i guzków.

Stany łagodne do umiarkowanych dzielimy na:

  • Prosaki – wykwit z charakterystyczną białą końcówką. Powstaje gdy pora skórna jest całkowicie zablokowana przez nadmiar sebum (łojotokowej wydzieliny skórnej), martwych komórek oraz złuszczonej skóry.
  • Zaskórniki – tworzą się, gdy pora jest tylko częściowo zablokowana pozwalając aby część sebum i martywch komórek wychodziła na powierzchnię. Charakterystyczna czarna końcówka nie jest jak powszechnie się sądzi oznaką zanieczyszczenia i brudu. W procesie utleniania tworzy się barwnik melaninowy, który tworzy specyficzne ciemne zabarwienie. Zaskórnik jest trudny do usunięcia,a jego niekompletne oczyszczenie powoduje  nawracanie.
  • Grudki – są to bardzo tkliwe, zaognione, czerwone zmiany bez charakterystycznego łebka. Próba wyciśnięcia zmian grudkowatych na własną rękę może powodować trwałe blizny!
  • Krosty – wykwit jest zaczerwieniony, a w jego środku pojawia się biała bądź żółta wydzielina. Krosty przybierają różne wielkości i mogą pojawiać się na całym ciele. Nim je wyciśniesz: upewnij się, że robisz to we właściwy sposób, bądź poradź się specjalisty

Ciężkie odmiany trądziku charakteryzują guzki i torbiele (cysty):

  • Guzki – najczęściej występują w zaognionych, zaczerwienionych skupiskach obok siebie. Są duże, twarde i wyczuwalne pod powierzchnią skóry. Są bardzo bolesne i mogą goić się nawet kilka miesięcy.Takiej zmiany na skórze należy bezwzględnie nie wyciskać! Wyciskanie może powodować poważne urazy skóry, infekcje i głębokie blizny. Dermatolodzy często stosują iniekcje z kortzonu aby zapobiec bliznom oraz zadziałać przeciwzapalnie na zmianę.
  • Torbiele – inaczej zwane też cystami trądzikowymi przybierają również formę guzka, w którym po kilku dniach zbiera się ropa. Cysty w fazie budowania się są bardzo bolesne, a ich wyciskanie prowadzi do powstawania trwałych blizn. Cysty mogą pękać samoistnie, a jeśli są bardzo duże należy udać się do specjalisty w celu nacięcia i odprowadzenia ropnej treści. Należy pamiętać aby nie wyciskać cyst samemu, gdyż proces gojenia przedłuża się wtedy o wiele bardziej. W przypadku leczenia torbieli również można stosować iniekcje z kortyzonu.
  • Trądzik skupiony – (z łac.acne conglobata) jest najcięższą postacią trądziku pospolitego. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Charakteryzuje się występowaniem wszystkich typów zmian trądzikowych, poczynając od zaskórników, kończąc na ropnych wykwitachi bliznach.  Zmian zlokalizowane są na całym ciele (pośladki, plecy, ramiona).
  • Trądzik pospolity – w skład, którego wchodzi trądzik skupiony, jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Charakteryzuje się występowaniem bardzo głębokich nacieków i torbieli ropnych, które mają zdolność do zlewania się w większe skupiska.
  • Torbiele – są niezwykle kłopotliwe, gdyż zamknięta w nich mikroflora bakteryjna namnaża się wywołując stan zapalny. Ponadto zdarza się, ze pękają z wydzielaniem się surowiczo-ropnej, cuchnącej wydzieliny. Średnia zachorowania na ten trądzik to 18-30 lat ale może być on aktywny o wiele dłużej. Przyczyna jego powstawania jest nieznana. W jego leczeniu wykorzystuje się obecnie pochodne witaminy A (tzw .izotretynoiny).
  • Trądzik różowaty – (łac.rosacea) jest często mylony z trądzikiem pospolitym i dotyka również milionów ludzi, najczęściejkobiet po 30 roku życia. Trądzik różowaty przypomina wysypkę (wykwity rumieniowe i krostkowe), obejmują najczęściej nos i policzki.

Wypryskowi towarzyszy często silne rozszerzenie się drobnych naczyń krwionośnych, powodując efekt zlewania się wyprysku. Nieleczony prowadzi do silnego obrzęku i przerostu tkanek.  Leczenie tego typu trądziku jest bardzo zróżnicowane (od zabiegów kosmetycznych po nawet leczenie operacyjne). Jeśli podejrzewasz, że możesz być chory na trądzik różowaty zasięgnij rady specjalisty.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *