Trądzik Neuropatyczny Leczenie

Trądzik Neuropatyczny Leczenie

Trądzik neuropatyczny – choroba, którą można wyleczyć

Jednym z rodzajów trądziku jest tak zwany trądzik neuropatyczny nazywany też samo-uszkadzającym. Jest to trądzik, który wzmaga rozdrapywanie krostek, ponieważ osoba na nią cierpiąca wierzy, że w ten sposób pozbędzie się krostek i będzie cieszyła się zdrową, piękną cerą – niestety, tak się nie dzieje. Nie jest to typowe schorzenie, lecz raczej problem psychiczny.

Wyciskanie krost powoduje rany i w efekcie blizny, poza tym krosty są rozsiewane po całej twarzy. Tworzy się zamknięty krąg, z którego pozornie nie ma wyjścia. Skóra jest coraz bardziej poraniona oraz tłusta, ponieważ sebum wytwarza się coraz szybciej.

Kto cierpi na trądzik neuropatyczny?

Większość osób z trądzikiem neuropatycznym to kobiety, które wyciskają nawet malutkie krostki, ponieważ zależy im na pięknej cerze. Efektem jest zmęczona cera, tłusta skóra i rany, a po pewnym czasie blizny. Osoby cierpiące na ten trądzik nie mogą poradzić sobie z własnym zachowaniem, mają liczne problemy związane z usuwaniem trądziku.

Skąd się bierze ten problem?

Problem wynika z dążenia do perfekcjonizmu oraz niskiej samooceny. Przez to kobiety coraz bardziej cierpią i źle się czują z trądzikiem tego rodzaju. Każda mała krostka wywołuje chęć jej usunięcia, bez świadomości, że wyciskanie i drapanie powodują rany i blizny.

Jak leczyć trądzik neuropatyczny?

Leczenie trądziku neuropatycznego jest problematyczne. Osoba cierpiąca na tę chorobę zawsze potrafi znaleźć najmniejszą nawet krostkę i doprowadzić do tego, że ją wyciśnie. Tworzy rany i cierpi, sama jest winna swojemu cierpieniu.

Może się okazać, że wizyta u dermatologa nie będzie w pełni skuteczny. Może zaistnieć potrzeba wizyty u psychiatry lub psychologa. Dopiero połączenie leczenia farmakologicznego oraz psychiatrycznego przyniesie oczekiwane efekty.

Osoby znerwicowane, słabe psychicznie, nie radzące sobie z własnymi emocjami potrzebują pomocy, aby wyzbyć się trądziku neuropatycznego. Taki trądzik jest fatalnym schorzeniem, ale najwięcej zdziałać trzeba na tle psychiki. Leczenie psychiki i ciała doprowadzi do dobrych efektów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że trądzik ten leczy się nawet pół roku czy też cały rok. Nieważne jak długo będzie trwało leczenie, najważniejsze, aby było ono skuteczne. Poza tym niezbędne jest wsparcie ze strony rodziny, akceptacja i dodawanie sił osobie leczącej się na trądzik neuropatyczny.

Napadowe wyciskanie pryszczy jest największym problemem osób z neuropatycznym trądzikiem. Warto wiedzieć, że osoby cierpiące na ten trądzik czasem czują zadowolenie z uszkodzenia twarzy, a później złość – świadczy to o niestabilności emocjonalnej, którą koniecznie należy leczyć.

Podsumowując, ten trądzik jest najbardziej niszczący i męczący. Koniecznie należy go leczyć i dołożyć wszelkich starań, aby zniknął.

2 myśli o “Trądzik Neuropatyczny Leczenie

  1. Magdalena

    Ciężki rodzaj trądziku. Sama się z nim męczyłam. A pomogło mi dopiero leczenie u dermatologa, które zahamowało wysyp krostek oraz psychoterapia, na której nauczyłam się radzić ze swoimi niedoskonałościami i nawet, gdy coś mi wyskakiwało, nie wyciskałam tego od razu w pośpiechu. Teraz już na spokojnie. Staram się pozbyć blizn, które mi po tym rozdrapywaniu zostały.

    Reply
  2. Rozetka67

    To trudniejsze, niż może się wydawać… Sama mam ten rodzaj natręctwa. Kiedy jestem zdenerwowana to ZAWSZE muszę coś skubać 🙁 I pada niestety na wypryski. Staram się przekonywać siebie, że ręce należy trzymać przy sobie, ale to na nic. Jest stres i ręce szukają punktu, na którym można te nerwy wyładować. Dermatolog akurat załamuje ręce. Bardziej niż jego pomoc, liczy się pomoc terapeuty. Chodzę od niedawna i zobaczymy co dalej.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *